Termal Macun Nedir?

Bilgisayarınızda ısınma problemi yaşadıysanız ya da soğutma ile ilgili araştırmalarınız varsa sıvı metali belki duymamış olabilirsiniz ama termal macunları mutlaka duymuşsunuzdur. Peki termal macun almayı düşünüyorsanız ve doğru termal macunu seçmek istiyorsanız termal macunlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz? İşte başlıyoruz!

Kaynak: Intel

Termal macunlar başlıca soğutucu blok ile CPU/GPU arasındaki ısı iletimini en iyi şekilde sağlamak için kullanılırlar. Isı iletiminin iyi olmasını sağlayan şey ise termal macunun soğutucu blok ile donanım arasında hava boşluğu kalmasını engellemesidir. CPU’ların entegre ısı yayıcıları gözle görüldüğü kadar kusursuz değildir, mikroskobik düzeyde girintiler/çıkıntılar vardır ve bu girintiler/çıkıntılar hava boşluğu oluşturarak ısının soğutucu bloğa iletimine engel olurlar işte tam da bu noktada termal macunlar devreye girerek boşlukları doldurur ve ısı iletimine ciddi anlamda katkı sağlar.

Sıvı Metal/Liquid Metal Nedir?

Sıvı metaller; galyum, indiyum ve kalay karışımından üretilir. Sıvı metaller W/m-k değerleriyle termal macunları ikiye hatta üçe dörde katlamaktadır ancak en büyük dezavantajlarından birisi iletken olmalarıdır, bu nedenle uygulamaları biraz incelik gerektirir. Olası taşma durumunda doğru biçimde temizlenmezlerse elektrik akımını iletebildikleri için kısa devreye sebep olabilirler. Diğer büyük dezavantaj ise galyumun alüminyuma düşman olmasıdır bu sebeple bakır borulu soğutucular tercih edilmelidir. Klasik dezavantajımız ise fiyatlarının termal macunlara göre kat kat yüksek olmasıdır. Sıvı metaller genellikle delid işlemlerinde kullanılır.

Kaynak: Asus

Termal Macun Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu noktada doğru seçim yapabilmek için en başta termal macun türlerini bilmeliyiz sonrasında “Isı İletkenlik ve Geçiş Katsayısı” yani W/m-k ardından dayanıklılık süresi geliyor.

Kaynak: How-FixIT

Termal Macun Türleri

 1. Nano Elmas Partiküllü Termal Macun
  Nano elmas partiküllü termal macunlar en iyi performansı sergilemektedir. Diğer macun türlerine oranla oldukça hafif, dayanıklı ve aşınma önleyici özellikleri vardır. Yüksek oranda W/m-k değerlerine sahiptirler.
 2. Altın/Gümüş Partiküllü Termal Macun
  Bu tip macunlar nano elmas macunlar kadar performans göstermese de genel kullanım için fazlasıyla performans göstermektedir, W/m-k değerleri genel kullanımda fazlasıyla yeterli olacaktır.
 3. Silikon Termal Macun
  En yaygın olan termal macun türüdür, üst seviye W/m-k değerlerine sahip modeller olsa da diğer türler kadar dayanıklı değildir. Ancak bu genel kullanım için bir sorun teşkil etmeyecektir, ev kullanıcılarının rahatlıkla tercih edebileceği bir termal macun türüdür.

Isı İletkenlik ve Geçirgenlik Katsayısı (W/m-k)

Termal macunlarda W/m-k değerleri kısaca macunun ısı iletim değerini belirtir, değer arttıkça ısı iletimi artar. Örneğin 10W/m-k macun bize 5W/m-k macundan daha iyi ısı iletim performansı verecektir.

Üretici Marka ve Kullanıcı Geri Dönüşleri

Piyasada belli başlı kaliteli macun üreten markalar mevcut, bunlara sırasız biçimde örnek vermek gerekirse Grizzly, Noctua, Arctic, Corsair, Cooler Master, Aerocool ve Gelid markaları başlıca termal macun piyasasının liderleri arasındadır. Bahsettiğim markalar oldukça güvenilirdir. YouTube’da bazı macun modellerinin sahtesinin üretildiği hakkında paylaşımlar dolaşıyor, böyle bir sorunla karşılaşmamak için güvenilir yerleri tercih ediniz.


Termal Macun Nasıl Uygulanır?

Kaynak: Arctic

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İşleme başlamadan önce cihazınızın prize veya pile bağlı olmadığından emin olun.
 • CPU veya GPU’nuzun sıcak olmadığından emin olun.
 • Eğer AMD işlemciye sahipseniz ve fan işlemciye yapışmış ise yukarı doğru çekmeye zorlamayın, termal macunun yapısı gereği basınç oluşacak ve soğutucu blok işlemciyi bırakmayacaktır. Bunun yerine fanı kavrayıp sağa sola hafif manevralar yaptırarak herhangi bir yöne doğru kaydırın, kolaylıkla çıkacaktır.
 • Isınma problemi yaşamamak için uygulanan termal macunun miktarı çok fazla veya çok az olmamalıdır, altta sizin için görsel ve video paylaştım size fikir verecektir.

Temizlik

Termal macun uygulamadan önce CPU/GPU ve soğutucu blok üzerinde bulunan macun kalıntıları temizlenmelidir. Bu işlemi kuru bir bez yardımıyla yapabilirsiniz, eğer macun kurumuş ve çıkmıyor ise herhangi bir elektronik devre temizleyici sprey kullanabilirsiniz.

Macunu CPU/GPU Üzerine Uygulama

Bu adımda genellikle 6 temel uygulama biçimi kullanılır:

Kaynak: Kooling Monster
 1. Merkeze bezelye/mercimek boyutunda nokta
 2. 5 nokta
 3. Çapraz
 4. Tek çizgi
 5. Üç çizgi
 6. Yüzeye yayma/Yağlı tost

Intel, resmi web sitesinde kendi işlemcileri için 1. yöntemi önermektedir. Bunun sebebini tahmin etmek güç olmasa gerek çünkü Intel’in stok soğutucularının işlemciye temas eden yüzeyi daire biçiminde, merkeze nokta şeklinde uygulanan macun üzerine baskı yapıldığında daire biçimini alıyor. Ben AMD kullanıcısıyım, daha iyi performans verdiği için yüzeye yaymayı tercih ediyorum. Bu işlemi termal macun paketinden çıkan spatulayla ya da herhangi bir kredi kartını kullanarak yapabilirsiniz.
İşte size hangi yöntemi kullanacağınız hakkında fikir vermesi için mükemmel bir video:

Benim Düşüncelerim

Termal macunlar, macunun kalitesine bağlı olarak genellikle 1 yıla kadar aktif olarak kullanılabilir. Bu nedenle satın alırken dikkatli seçim yapmalısınız. Uzun periyotlarda yatırım yapacağınız bir malzeme olduğu için bütçenizi bir tık yüksek tutabilirsiniz, mesela güncel fiyatlar üzerinden değerlendirmemiz gerekirse X markasından 50₺’ye almak yerine güvenilir bir markadan 150₺’ye almak olabilir. Geçenlerde güvenilir bir satıcıdan Arctic MX-4 termal macununu sipariş etmiştim, kutuyu görünce aklıma böyle bir makale hazırlamak geldi. Bahsi geçen termal macunun performansı hakkında bir şeyler yazmak isterdim ancak ne yazık ki henüz CPU soğutucum gelmediği için kullanamadım. Tecrübe edemesem de araştırmalarıma göre fiyatına göre oldukça performanslı ve uzun ömürlü bir termal macun. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, teknolojiyle kalın!