Bu makalede “Epic Games IS-0002-DP-OS-05” ve “Steam Diske Yazma Hatası” hatalarının çözümlerini anlatacağım. Öncelikle bu hataların ana sebebinin yetkilendirme ile alakalı olduğunu bilmemiz gerekiyor, bu sebeple oyunları silip yükleseniz bile dosyalarda olası değişiklik yapma durumunda(Güncelleme, oyun dosyalarını doğrulama vb.) aynı hatalarla karşılaşacaksınız. Disk ve dosyaların yetkilendirme ayarlarında değişiklik yapmadan önce Windows Güvenliği ayarlarına göz atalım.

Not: Sizde OneDrive’ı ayarla yazısı olmayabilir, bunun önemi yok uygulayacağımız adımlar birebir aynı olacak.

Görseldeki ayarlara girmek için arama kutucuğuna “Windows Güvenliği” yazabilir veya Win + R yapıp windowsdefender://Windows Defender Firewall/ komutunu çalıştırabilirsiniz.

Öncelikle sol menüden “Virüs ve tehdit koruması” ayarlarına giriyoruz ardından en aşağıda bulunan “Fidye yazılım korumasını yönet” butonuna tıklıyoruz.

Bu ekranda “Engelleme geçmişi” detaylarına gidin ve son kayıtları inceleyin, eğer Epic Games veya Steam ile ilgili sonuç(lar) görürseniz probleminiz buradan kaynaklanıyor demektir.

Çözüm

Sorunları çözmek için bu korumayı devre dışı bırakmak gibi birçok yöntem bulunuyor, ben size yardımcı olmak açısından en güvenli yöntemi anlatacağım; Böylece korumayı devre dışı bırakmayarak sisteminizin güvenliğini sağlarken aynı zamanda güvendiğiniz uygulamalara dosya erişim izni verebileceksiniz.

Denetimli klasör erişimi” başlığı altında bulunan “Denetimli klasör erişimi ile bir uygulamaya izin ver” seçeneğine tıklayın.

Bu ekranda “İzin verilen bir uygulama ekle” butonuna tıklayın ve açılan menüden “En son engellenen uygulamalar” seçeneğine tıklayın.

Burada engellenen uygulamaları göreceksiniz, EpicGamesLauncher.exe ve steam.exe için sol tarafta bulunan “+” butonuna tıklayın. Bu işlem iki uygulamayı güvenilir olarak işaretleyecek ve Windows’un bu uygulamalara dosya değişiklikleri yapma izni vermesini sağlayacak.

Eğer uygulamaları burada göremiyorsanız önceki ekrandan “Tüm uygulamalara göz at” seçeneğine tıklayabilir, Epic Games ve Steam‘i manuel olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca Rockstar Games Launcher gerektiren oyunlar oynuyorsanız dosya konumu Rockstar Games olan yazılımlara da izin verebilirsiniz, daha stabil çözüm olacaktır.

Diğer Çözümler

Bu çözümler kesin olmamakla birlikte deneme/yanılma yöntemiyle uygulanabilir, bu hatanın erişim yetkisinden kaynaklandığını unutmayın bunu bilmek odak noktanızı netleştirecektir.

  • Epic Games/Steam’i yönetici olarak çalıştırmak.
  • Steam’de indirme önbelleğini temizlemek.
  • Disk veya ilgili klasöre “Sağ tık > Özellikler > Güvenlik > Düzenle > Users > Tam Denetim > İzin ver” seçeneğine tik atmak.

Benim Düşüncelerim

Bu problemi yaşadığımda uğraşmak istemediğim için Steam‘de bazı oyunları silip tekrar yüklemiştim, tekrardan yüklediğim oyunlara henüz güncelleme gelmedi ancak geldiğinde aynı hatayı vermesi kaçınılmaz olacaktı çünkü Windows bu koruma ile 3. parti yazılımlara yazma izni verse de mevcut dosyalarda değişiklik yapma iznini vermiyor. Sebebi çok basit; Ransomware diğer adıyla fidye virüsleri mevcut dosyalarınızda değişiklik yaparak onları şifreliyor, şifrelenen dosyaların açılması için sizden ücret talep ediyorlar. Windows 3. parti yazılımların dosyalarda değişiklik yapmasını engelleyerek bu probleme çözüm getirmiş. GTA V’yi Epic Games üzerinden oynuyorum orada da benzer bir hata aldım ancak bu oyunu tekrar indirip yüklemek uzun zaman alacaktı. Bunun yerine problemi tamamen çözmeye karar verdim, sorunun yetkilendirmeden kaynaklandığını öğrendiğimde aklıma Windows’un güvenlik seçenekleri geldi çünkü grup yetkilendirmeleri kolay kolay kendi başına bozulmaz, diğer seçenek yönetici olarak çalıştırmaktı ancak bu tip uygulamalar işlem yaparken arka planda birden fazla uygulama yürüttüğü için bu yöntem de pek sağlıklı olmuyor. Diğer bir konu bu korumayı devre dışı bırakmak gelecekte karşılaşılacak problemler için de tam çözüm olacaktır ancak günümüzde ransomware‘ların yaygın olması sebebiyle önemli dosyalarınız ciddi derecede risk altında olacak. Dosyalarınızı yedeklemenin yanında bu korumayı devre dışı bırakmak yerine Korunan klasörler seçeneğini kullanarak kişisel klasörlerinizi seçebilir, diğer klasörleri serbest bırakabilirsiniz. Amacımız Steam ve Epic Games dışında diğer uygulamalara da izin vermek olursa gelecekte sorun yaşamamak için en sağlıklı çözüm bu olacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, teknolojiyle kalın!